TTTT

TTTT

Haftanın Şiir'i


( HAFTANIN ŞİİRİ )

ABİM BENİM

Uzun ömür versin Mevla
Olanlardan haber yolla
Beladan kendini kolla
Çok değerli Abim benim

Aşık Ali’m daim gülsün
Sen ceridinde gülüsün
Seni sevmeyende ölsün
Çok değerli Abim benim

Eskiden çalar söylerdi
İnsanlar hepte dinlerdi
Hizmet için gönül verdi
Çok değerli Abim benim

Çok büyük hayali vardı
Cerit sana çokta dardı
Sevenler halin sorardı
Çok değerli Abim benim

Aman ha sağlığa dikkat
Sevincine sevinçler kat
Düşmana da havanı at
Çok değerli Abim benim

Uğraştırır tarla takım
Canına lazımdır bakım
Eleştirmek benim hakkım
Çok değerli Abim benim

Tatlı- tatlı sohbet eder
Yalandanda nefret eder
Şimdi Camiye’de gider
Çok değerli Abim benim

Biraz rahatını düşün
Değişsin artik görüşün
Özledim senin gülüşün
Çok değerli Abim benim

Başkası için yorulma
Takım taşına sarılma
Yaşlandım deyipte durma
Çok değerli Abim benim

Söylenenlere aldırma
Daha fazlada yıprama
Oğul kız deyipde durma
Çok değerli Abim benim

Son günlerde de durgunsun
Anlamadım çok yorgunsun
Rahatsız eden kör olsun
Çok değerli Abim benim

OZAN, ca anlattım anla
Güzel olacak zamanla
Hizmetindeyim bu canla
Çok değerli Abim benim

Ozan Mevlüt

kod deneme

aa

21 Mayıs 2013 Salı

Aşık Madur Ali Kimdir?


  
                        ÂŞIK MAĞDUR ALİ KİMDİR?
      Âşık Mağdur Ali ailenin ikinci evladı olarak 1955 yılında doğmuşum. Doğum esnasında kalçamı çıkartmışlar. Okula gitme çağım gelmişti. Yürür iken topallıyordum. Komşularımız İsmimi topal Ali olarak çağırırlardı. İsmim topal Ali olarak kaldı.
       Evimiz 35 metrekare. Ailemiz (10) baş horanta idi. Anne baba tüm aile odası olmayan bu evde yaşadık. Suyumuz ve elektriğimizde yoktu. Oturduğumuz evi geceleri çıra ışığıyla aydınlatırdık. Annemin okuma yazması yok. Babam ise komşuların davarlarını otlatırken taşların üzerine harfler yazarak kendi kendine okuma yazmayı öğrenmiş.
       1961 yılında ilkokul’a başladım. Okuma azmim olmadığı için devamlı okuldan kaçardım. Ancak dördüncü sınıf’a kadar okuyabildim. Köyümüzde Âşık Ali diye biri vardı. Kendisi hala yaşıyor Allah Aşığımıza daha uzun ömürler versin. Âşık Ali benim çocukluk yıllarımda düğünlerde aile toplantılarında çalar söylerdi. Bu âşıktan çok etkilenirdim. Aşığı dinlemek için Acaba Âşık bu gün nerede çalıp söyleyecek diye takip ederdim. Taşlamacı bir âşıktı. Toplumda bulunan herkese bir şeyler söylerdi en çok dikkatimi çeken konu bu olurdu. Çocuk olduğum için beni aşığın toplantısına almazlardı. Aşığı dinlemek için bulunduğu odanın duvarlarına kulağımı dayayarak  pencerelerde bacalarda onu dinlerdim. Askerlik çağım gelmişti. Fakat topal olmam nedeniyle tertiplerim ile askere gidemedim. Çok üzgünüm.
       1970 yılında Evden ve köyümden kaçtım. 18 saatlik yaya yol yürüyerek asfalta geldim. Bir yük kamyonuna binerek Kahramanmaraş’a geldim. Birdaha köyüme dönmedim.
       1976 Yılında evlendim. İşsizdim. Kahvehanelerde çay ocaklarında garsonluk yaparak evimi geçindirdim.1977 yılında Âşık Meftunu İle tanıştım. Âşık Meftunu dan saz dersleri aldım. Yavaş, yavaş saz çalmayı öğrendim. 1980 yılında mahalleye bakkal dükkânı açtım. 2 sene dükkân çalıştırdım. Sonunda dükkânı da batırıp işsiz kalınca 3 tekerli bir Motosiklet aldım. Bir müddet çarşıda pazarda motorculuk yaptım. Daha sonra motoru satıp bir taksi aldım. Çarşıda dolmuşçuluk yapmaya başladım. Sıkıntı telaş derken sazı bir kenara bıraktım. Epey zaman saz çalmadım. Baktım olacak gibi değil. 1982 yılında kendime yine bir saz alıp çalmaya başladım. Çalıp söylemekten bir müddet sonra ses tellerim bozuldu.
       1998 yılında boğazından ufak bir operasyon geçirdim. Saz çalmaya bir müddet ara verdim. Kahramanmaraş’ta Halk Ozanları derneğinin olduğunu öğrendim. Derneğe gelip gitmeye başladım. Bu derneğe üye oldum. Burada Öksüz ozan, Âşık Kul Osman ve birçok ozan arkadaşlarla tanıştım. Dernekte ufak, ufak çalıp söylemeye başladım. Derneğin ileri gelenleri bundan böyle senin mahlasın Âşık Mağdur Ali’dir dediler. Böylece topal Ali isminden de feragat ettim. Dernekteki arkadaşlarımın sayesinde Sazımı alıp toplum karşısına çıktım. Veda gecelerinde düğün salonlarında necip Fazıl Kısakürek kültür merkezinde
Sahneler aldım.
         2007 yılında haluk levent, Emre Saltık, Ali Temiz ile Âşık Mağdur Ali mahlası ile bir konsere katıldım.  Ara sıra Kahramanmaraş “AKSU” ve Gaziantep “OLAY” tv. lerinde çalar söylerim. Şimdi ise Kahramanmaraş halk ozanları Derneğinde başkan yardımcısıyım. Sözü ve müziği bana ait olan birkaç eserim vardır. Evliyim 2 Kızım 2 Oğlum 5 Torunum vardır. Kahramanmaraş Namık kemal mahallesinde ikamet etmekteyim.
                            -----------------------------------------------
                                                   Âşık Mağdur Ali
                                    Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2013

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Resimli linkler

360 Derece Dönen Resimler ve web linkler