Son Dakika Günlük Haberler

12 Aralık 2017 Salı

Mescidi Aksa


İSRAİL'İ 3. İNTİFADA KORKUSU SARDI
Filistin'de tansiyon dorukta. İsrail'in, Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarıyla tırmanan gerilim devam ediyor. Kudüs ve Batı Şeria'da intifadayı aratmayan manzaralar var. Sabah.com.tr yazarı Taha Dağlı, Filistin'deki son durumu anlattı.
----------------------------------------
MESCİD-İ AKSA'DA NELER OLUYOR?
Mescid-i Aksa son yılların en kötü günlerini yaşıyor diyebiliriz. Yıllardır işgal var ama Aksa'ya yönelik saldırılar hiç bu kadar genişlememişti. Önceki yıllarda Yahudiler içeri girdiği zaman büyük infial uyandırırdı şimdi artık bu durum benimsetildi. Yahudiler avluya girip, kendi dini inançlarına göre ibadet ediyorlar. Onların ziyaretleri sırasında da polis güvenlik gerekçesiyle Müslümanları dışarı çıkarıyor. Bu durum tıpkı 2 hafta önce olduğu gibi Mescid-i Aksa'nın komple kapatılmasına kadar gidiyor. Bundan sonra da Mescid-i Aksa'ya yönelik bu ihlaller artarak devam edecektir. Biteceğini sanmıyorum çünkü İsrail'de özellikle aşırı sağcı gruplar, Mescid-i Aksa üzerinde hak talep ediyorlar, zaten mescidin yarısının sinagog olarak kullanılması sonrasında da yıkılıp yerine büyük Yahudi mabedinin inşa edilmesi planları var.
-------------------------------------------
SON SALDIRIDA NELER YAŞANDI?
İsrail polisi zaten yıllardır Mescid-i Aksa'nın avlusundadır. Yani dışardan içeri girmelerine gerek bile yok zaten içerdeler, gidenler bilir, Mescidi Aksa'nın avlusunda İsrail polis karakolu vardır, kapıda da askerler nöbet tutar. Son saldırıda ek olarak askerler de içeri girdi. Müslümanlar, dışarı çıkmayı reddedince caminin içine sığındılar. Asker ve polis de Müslümanları dışarı çıkarıp, içeriye Yahudileri sokmak amacıyla camiye sığınan kalabalığı dışarı çıkarmak için içeriye gaz bombaları attı. Hatta bazı kapılar tamamen kilitlendi. İçerisi savaş alanına döndü.
---------------------------------------------
ASKERLERİN POSTALLA İÇERİ GİRDİKLERİ DOĞRU MU?
Filistinliler, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'nın yani kıble mescidinin içine girdiğini doğruladı. İçerde zaten halılar, atılan gaz bombaları nedeniyle yanmıştı. Bir çok noktada yanık izleri vardı. Mescid-i Aksa'nın Selahattin Eyyübi tarafından yaptırılan bir minberi vardır, daha önce bir çok kez saldırıya uğradı bu minber, 1995'de Türkiye tarafından restore edilmişti, o minbere kadar gelmiş askerler. Bunu olayın görgü tanıkları anlatıyor, minberin tam önünde bulunan ahşap bir eser var orası da atılan gaz bombalarından yanmış.
--------------------------------------------

MESCİD-İ AKSA'YA GİRİŞLER KISITLI MI?
İsrail yıllardı 50 yaşın altındakileri içeri almıyor, geçen Cuma bunu 35'e indirdiler, bir nebze daha rahattı girişler, sayı da fazlaydı. Ama ne olursa olsun bir Müslümanın bir camiye giriş hakkı engellenemez. Zaten İsrail, tansiyonu doruğa çıkarıyor sonra da biraz gevşetiyor, durumu bu şekilde kontrol ediyor, nabız yokluyor, etraftan ne gibi tepkiler geliyor, ona bakıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SAYFA DEĞİŞTİR

AA