Son Dakika Günlük Haberler

9 Kasım 2012 Cuma

Özel diş tedavisi

SGK, Sağlık Uygulama Tebliği'nde değişikliğe giderek sigortalıların özel sağlık kuruluşlarından ağız ve diş sağğı için hizmet alabilmelerine imkân sağladı.

Devlet hastanelerinde diş tedavisi için aylarca sıra bekleyen vatandaşın çilesi son buluyor
SGK, Sağlık Uygulama Tebliği'ni 9 Kasım itibariyle değiştirdi. Değişikliğin ilk maddesinde özelde diş tedavisinin detayları yer aldı.
Buna göre, bir hastanın özeldeki diş tedavi ücretinin ödenebilmesi için ağız ve diş sağlığı merkezleri (ADSM), ağız ve diş sağlığı hastaneleri, ağız ve diş sağlığı eğitim vearaştırma hastaneleri tarafından tedavinin sağlanamaması nedeniyle sevk edilmiş olmaları gerekiyor.
Değiştirilen maddelerin özelde diş tedavisiyle ilgili diğer detaylar şöyle:
- Özürlünün özeldeki diş tedavi ücretinin ödenebilmesi için de, yine tedavilerinin sağlanamaması nedeniyle sevk edilmiş olmaları gerekmektedir.
- Sevkler sırasında, “Diş Tedavileri Sevk Formu” doldurulacaltır. Sevk tarihinden itibaren 10 işgünü içerisindetedaviye başlanması gerekmektedir.
- Ortodontik tedavi gereksinimi olan hastalarda, en az bir ortodontiuzmanının/ortodonti konusunda doktorayasahip diş hekiminin yer aldığı üç diş hekimitarafından sağlık kurulu raporu düzenlenmesi yeterlidir. Tedavininbaşlanacağı il sınırları içerisinde, ortodonti uzmanının/ortodonti konusunda doktoraya sahip diş hekimininbulunmaması halinde sağlık kurulu üç diş hekiminden oluşur. Sağlık kurulu raporunda yapılan tedavinin estetikamaçlı olmadığı ve maloklüzyon tipi açıkça belirtilir. Sağlık kurulu raporunun düzenlendiği tarihten itibaren 6 ay içinde tedaviye başlanılması gerekmektedir.
- Özeldeki tedavi sonrasında, formların, diş ünitesi bulunan protokollü resmi sağlık hizmeti sunucusunda görevlidiş hekimi tarafından onaylanması gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SAYFA DEĞİŞTİR

AA